fbpx

Saulės energija nėra alergija – žinoti nenuodinga

Saulės energija ir elektra

Jau kurį laiką Saulės energija yra įvairių diskusijų centre: nuo interneto komentarų iki Lietuvos Vyriausybės programos. Visi matome Saulę ir jaučiame jos šilumą – tai nenuginčijamas faktas. Gali kilti klausimas – kiek gi iš tiesų Saulės energijos patenka į žemę? Mokslininkų skaičiavimais žemei vidutiniškai tenka 1.366kW/m² Saulės energijos. Net ir nedidelė dalis šios energijos gali būti efektyviai paverčiama į elektros energiją. Svarstai apie elektros energiją iš Saulės? Susipažink su technologijomis, kurios ją gamina.

Tam yra naudojamos dvi pagrindinės technologijos: Koncentruotos saulės energijos (CSP) technologija ir fotovoltinė (PV) technologija. Abi šios Saulės energijos technologijos turi savų pliusų ir minusų.

.


Koncentruotos Saulės energijos technologija

Saulės energija išgaunama šildant vandenį

Ši technologija iš esmės įvairiais būdais (Veidrodžiai, lęšiai, sekimo sistemos) nukreipia Saulės spindulius į koncentruotą plotą, kuriame kaitinamas vanduo. Saulė įkaitina vandenį, o jo garai suka garo turbinas. Šiuo nesudėtingu metodu Saulės šviesa sukuria elektrą.

Šio tipo technologija idealiai tinka dideliam plotui ir ypač komercinei elektros gamybai. Nepatikėsi, bet ši technologija gali generuoti elektros energiją maksimaliu pajėgumu net 6 valandas Saulei nusileidus. Net ir debesuotą dieną ši Saulės technologija nenustoja gaminusi energijos.

Elektra gaminama gana paprastai – garo pagalba. Svarbiausia, jog circuliacinėse sistemose būtų skystų druskų, kurios gerai išlaiko šilumą. Vienintelis trūkumas, jog šiai technologijai įrengti reikalingos milžiniškos investicijos ir dideli žemės plotai. Jos dažnai montuojamos dykumose, kur ir yra ekonomiškai naudingesnės.

Fotovoltinė technologija

Šioje technologijoje naudojamas fotovoltinis efektas. Jeigu nersime į istoriją, tai prisiminsime Albertą Einšteiną, kuris tai atrado. Ir už tai buvo apdovanotas Nobelio premiją fizikos srityje.

Pagrindinis skirtumas nuo koncentruotos Saulės šviesos technologijos – čia Saulės šviesa iš karto gamina elektros energiją. Nereikia jokių skystų druskų šilumai išlaikyti.

Saulės moduliai gamina nuolatinę elektros energiją todėl kartu su moduliais sistemoje taip pat įrengiamas ir įtampos keitiklis, kuris nuolatinę elektros srovę paverčia į kintamą (tokią kokia naudojama elektros tinkluose). Tokia elektra ne tik gali būti naudojama savoms reikmėms, bet ir priduodama į ESO tinklą naudojant dvipusę apskaitą.

Saulės elektrinė paprastam vartotojui

Saulės elektrinė generuoja elektros energiją

Ant namų stogų montuojami moduliai užtikrina, kad jūsų namas ne tik generuos žalią energiją, bet ir darys tai nemokamai. Privatiems namams prieinami įvairių tipų ir kainų sprendimai – nuo standartinių Saulės modulių iki pagal atskirą užsakymą daromų vienetinių čerpių su saulės celėmis. Lietuvoje dažniausiai montuojamos 5-10kW galingumo Saulės elektrinės su dvipuse apskaita. Taip vartotojas gali perteklinę elektros energiją atiduoti į tinklą ‘pasaugoti’, o naktį ar kai elektros poreikis didesnis už gamybą, tą elektrą išsipirkti iš tinklo už pasaugojimo mokestį. Apie konkrečius mokesčius sužinosite kitame straipsnyje.

Ekonominė nauda

Saulės jėgainės tinka kiekvienam elektros vartotojui, kuris nori prisidėti prie atsinaujinančios energijos naudojimo. Nemažai daliai vartotojų Saulės jėgainė ne tik stilingas, bet ir ekonomiškai naudingas dalykas. Kokią finansinę naudą Saulės jėgainė atneš jums galima pasakyti tik įvertinus jūsų situaciją – užpildykite užklausos formą ir gaukite pasiūlymą.

Pildyti užklausą ir gauti pasiūlymą