fbpx

Saulės elektrinių statybos įsibėgėja: į ką atkreipti dėmesį renkantis rangovą?

Saulės elektrinių statybos įsibėgėja: į ką atkreipti dėmesį renkantis rangovą?

Paraiškų gauti Europos Sąjungos teikiamą finansinę paramą saulės elektrinių statyboms privačių namų ir žemės sklypų savininkams terminai baigėsi. Paraiškas teikusiems gyventojams siūloma atkreipti dėmesį į tai, per kiek laiko saulės elektrinė atsipirks ir kuris modelis yra optimaliausias. Saulės elektrinių skirtumus aptaria “NoGrid”  saulės elektrinių projektavimo, pardavimo ir montavimo paslaugas teikiančios bendrovės  direktorius dr. Andrius Džiaugys.

Gyventojai paraiškas finansinei paramai gauti galėjo teikti iki šių metų sausio 31 dienos. Pateikus paraišką, gyventojas turi 9 mėnesius pasistatyti elektrinę ant namo ir 12 mėnesių, jei statoma nutolusi saulės elektrinė. 

Pastebima, jog net ir suteikus paramą, gyventojai yra linkę rinktis pigesnius elektrinių modelius. Dr. Andrius Džiaugys pastebi, jog pirkėjai dažniausiai renkasi pigiausią tiekėją, nepaisydami ilgalaikių išlaidų. “Po sausio mėnesio į įmones, užsiimančias saulės elektrinių ranga, užplūsta didelis žmonių srautas su užklausomis ir žmonės renkasi jiems tinkamiausią tiekėją. Pastebime, kad dažnai pirkėjai yra viliojami mažiausia kaina, tačiau jiems nėra paaiškinama, kieno sąskaita ta kaina yra mažinama. Dažnai klientui siūlomas pigiausias elektrinės sprendimas, vietoj šiuolaikiško ir jam naudingiausio”.

Saulės elektrinių bumas ir grėsmė renkantis įrangą

Anot dr. A. Džiaugio, pigiausias saulės elektrines siūlančios įmonės nutyli, jog tokios elektrinės yra sunkiau prižiūrimos, generuoja mažiau energijos bei gali turėti saugumo trūkumų. Prieš pradedant lyginti skirtingo tipo elektrines, svarbu paminėti, jog viena svarbiausių saulės elektrinės sudedamųjų dalių yra inverteris (įtampos keitiklis). 

Inverteris pakeičia nuolatinę srovę į kintamą, tinkamą įprastiems elektros tinklams. Šiuo metu Lietuvos rinkoje dažniausiai naudojami tradiciniai ir išmanieji inverteriai, veikiantys su galios optimizatoriais. Renkantis saulės elektrinę itin svarbu žinoti jų skirtumus ir apskaičiuoti abiejų variantų atsipirkimo laiką.

Prie tradicinio inverterio prijungtų saulės modulių darbas priklauso vienas nuo kito, t.y. jei vienas saulės modulis dėl tam tikrų priežasčių (didesnė degradacija, apsinešimas dulkėmis, skirtingas modulių apšviestumas, šešėlis ir kt.) veikia silpnesniu režimu, visi kiti moduliai irgi dirbs nepilnu pajėgumu, nes srovę ribos silpniausias modulis grandinėje.  

Optimizuoti naujos kartos inverteriai pasižymi tuo, jog juos galima įrengti ant bet kurios namo stogo dalies, taip suteikiant optimalų saulės energijos panaudojimą. Optimizuotų inverterių saulės moduliai nepriklauso vienas nuo kito ir tokiu būdu išgauna maksimalią galią iš kiekvieno modulio, ko negali padaryti tradicinė sistema. 

Elektros generacija naujai sumontuotuose saulės moduliuose su galios optimizatoriais bus didesnė iki 2%, o ilgainiui šis skirtumas tik auga. Be to, optimizuoti inverteriai yra pritaikyti saugiam naudojimui – išjungus prietaisą, įtampa nuolatinės srovės grandinėje nukrenta žemiau 32 V (elektrinėje sudarytoje iš 32 saulės modulių), taip nekeldama pavojaus žmogaus gyvybei. Tuo tarpu tradicinis inverteris tokios funkcijos neturi ir dienos metu grandinėje nuo saulės modulių iki inverterio lieka aukšta, žmogaus gyvybei pavojinga nuolatinė įtampa (iki 1kV).

Pagrindinis skirtumas tarp šių technologijų yra efektyvus stogo ploto išnaudojimas. Tradicinio inverterio atveju visi saulės moduliai turi būti montuojami tuo pačiu kampu ir ta pačia kryptimi, tai sunkiai įgyvendinama, jei stogas turi daugiau šlaitų. Optimizuota sistema tinkama bet kokio tipo stogui. 

Be to, išmanusis inverteris leidžia stebėti kiekvieno saulės modulio darbą atskirai. Moduliui sugedus, sistema parodo, kuri dalis yra pažeista. Tradicinis inverteris to neparodys, o nustatyti, kuris modulis neveikia reikalaus papildomų išlaidų.

Kurį variantą rinktis norint iš tikrųjų sutaupyti?

 Nors pirkėjai dažnai renkasi tradicinius inverterius dėl mažesnės kainos, verta atkreipti dėmesį, jog kainų tarp tradicinių ir optimizuotų inverterių skirtumas siekia vos 10%. Apskaičiavus pagaminamos elektros kiekį ir garantinį laikotarpį, optimizuoti inverteriai turi dvigubai ilgesnį garantijos laikotarpį bei gali pagaminti daugiau elektros panaudojant didesnį stogo plotą. 

Daugėjant elektros energiją gaminančių individualių namų ir žemės sklypų savininkų, pradedama atsižvelgti į saulės elektrinių praktiškumą. Nors Lietuvoje tik prasideda saulės energijos gaminimo bumas, jau dabar daugelis gyventojų ieško ilgalaikių ir išmanių sprendimų prisidėti prie klimato kaitos mažinimo ir švaresnės šalies ateities.

Mūsų ekspertai pasiruošę atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus, tad kviečiame konsultuotis bei tapti partneriais.